Lehtësia godet përsëri.

Mac-i më i dashur do ju bëjë të dashuroheni nga e para. I disponueshëm në ngjyrë të silver, space grey, dhe gold, Macbook-u i ri më i hollë dhe më i lehtë ka Retinan Display briliant, Touch ID, tastjerën më të re, dhe Force Touch trackpad. Për herë të parë është tërësisht i krujuar nga aluminiumi i reciklueshëm, me cfarë edhe kategorizohet si Macbook-u i parë 100% ambiental. Dhe bateria jetë gjatë e bën atë paisjen perfekte do-it-all.

Retina Display

Katër milion piksel.
Një debutim briliant.

Me rezolucion prej 2560-me-1600 dhe më shumë se 4 milion piksel, rezultatet janë të papritura. Fotot marrin nje pamje te re me detaje dhe realizëm. Tekstet janë aq të mrehta dhe të qarta, keni ndjenjë që lexoni dokument, email apo web në letër të shtypur. Dhe me 48% me shumë ngjyra se sa paraardhësi i tij, çdo gjë tani është e pasur dhe vibrante. Xhami i ekranit shkon deri në skajet e shasisë duke ofruar skajet 50% më të hollë. Tani mund të fokusoheni në atë çfarë është në ekran. Ju do ta doni atë çfarë do të shihni.

13.3”

Rezolucion i lartë
Ekran Retina

48%

më shumë ngjyra nga
gjenerata e kaluar
null
Razor-sharp text clarity

Touch ID

Gishti yt është fjalëkalimi yt.

Siguria e avancuar dhe lehtësia e Touch ID-së tani janë implementuar në MacBook Air. Thjeshtë vendosni gishtin tuaj në sensorin për Touch ID dhe – ashtu së thjeshti – Mac-u juaj hapet. Përdorni gjurmët e gishtave tuaj për të hyrë menjëherë në dokumentet e mbyllura, shënimet dhe preferencat e sistemit, pa shkruar fjalëkalimin fare. Shopingu online është edhe më i lehtë – zgjidhni Apple Pay në arkë, dhe me vetëm një prekje, blej atë që dëshiron. Nuk ka nevojë të futni informacione për dërgim ose faturim. Me Touch ID, të dhënat tuaja private mbeten private.

null
Zhbllokoni Mac-un tuaj shpejtë, pa shtypur fjalëkalimin
null
Kryeni pagesat online me Apple Pay në mënyrë të sigurtë
null
Identifikoni menjëherë dokumentet e mbrojtura me fjalëkalim

Apple T2 Security Chip

MacBook Air përmbanë Apple T2 Security Chip – për t’a bërë MacBook Air-in tuaj edhe më të sigurtë. Pra, kur përdorni Touch ID për të zhbllokuar Mac-un tuaj, për të vërtetuar një dokument ose për të paguar një tregtar online, informacioni juaj mbetet i sigurtë, ngase të gjitha të dhënat tuaja të ruajtura në SSD janë automatikisht dhe plotësisht të enkriptuara. Dhe në sajë të T2 Security Chip, një zë i njohur vjen në MacBook Air – “Hey Siri” është gjithmonë i gatshëm të hapë aplikacione, të gjejë dokumente, të luajë muzikë dhe t’u përgjigjet pyetjeve tuaja.

Tastiera

E ridizajnuar nga A në Z

Tastiera e gjeneratës së fundit së Macbook Air-it përmbanë mekanizmin “butterfly” – duke siguruar katër herë më shumë stabilitet të butonave sesa mekanizmi tradicional “scissor”, së bashku me rehati dhe responsivitet të lartë. Dhe butonat kanë ndriçim LED në prapavijë, që ju ndihmon të shkruani në mjedise me dritë të ulët.

Force Touch Trackpad

Force Touch Trackpad ju lejon të ndërveproni me Mac-un tuaj në mënyra të ndryshme, bazuar në dallimet në presion. Ju keni kontrollë të plotë dhe një përgjigje të njëtrajtshme – pa marrë parasysh se ku klikoni në trackpad – si dhe shumë hapësirë për gjeste Multi-Touch si zvogëlim dhe zmadhim. Do veproni shpejtë, pa probleme, dhe do ndiheni produktiv.

Altoparlantët dhe Kamera

Tingulli më i fuqishëm se kurrë.

Me teknikat më të fundit të përpunimit dhe rregullimit, MacBook Air tingëllon më mirë se kurrë. Altoparlantët stereo ofrojnë dyfishin e basit dhe 25 përqind më shumë vëllim se gjenerata e mëparshme. Dhe tingulli më i gjerë stereo krijon një audio ambient imersiv kur jeni duke dëgjuar muzikë ose duke shikuar një film. Kamera FaceTime HD lejon një ose shumë miq dhe familje të të shohin në detaje të mprehta. Dhe tre mikrofona bashkohen si një, për të kapur zërin tuaj me qartësi për thirrjet FaceTime, diktim, dhe bisedimet me Siri.

null
2x më shumë bas për tinguj më të fuqishëm
null
Tre mikrofona bashkohen si një, për të kapur zërin tuaj me qartësi

25%

më shumë vëllim se gjenerata e mëparshme
null
Kamerë FaceTime HD për thirrjet grupore dhe një-me-një
Tastiera

Tastiera

E ridizajnuar nga A në Z

Tastiera e gjeneratës së fundit së Macbook Air-it përmbanë mekanizmin “butterfly” – duke siguruar katër herë më shumë stabilitet të butonave sesa mekanizmi tradicional “scissor”, së bashku me rehati dhe responsivitet të lartë. Dhe butonat kanë ndriçim LED në prapavijë, që ju ndihmon të shkruani në mjedise me dritë të ulët.

Force Touch Trackpad

Force Touch Trackpad ju lejon të ndërveproni me Mac-un tuaj në mënyra të ndryshme, bazuar në dallimet në presion. Ju keni kontrollë të plotë dhe një përgjigje të njëtrajtshme – pa marrë parasysh se ku klikoni në trackpad – si dhe shumë hapësirë për gjeste Multi-Touch si zvogëlim dhe zmadhim. Do veproni shpejtë, pa probleme, dhe do ndiheni produktiv.
Altoparlantët dhe Kamera

Altoparlantët dhe Kamera

Tingulli më i fuqishëm se kurrë.

Me teknikat më të fundit të përpunimit dhe rregullimit, MacBook Air tingëllon më mirë se kurrë. Altoparlantët stereo ofrojnë dyfishin e basit dhe 25 përqind më shumë vëllim se gjenerata e mëparshme. Dhe tingulli më i gjerë stereo krijon një audio ambient imersiv kur jeni duke dëgjuar muzikë ose duke shikuar një film. Kamera FaceTime HD lejon një ose shumë miq dhe familje të të shohin në detaje të mprehta. Dhe tre mikrofona bashkohen si një, për të kapur zërin tuaj me qartësi për thirrjet FaceTime, diktim, dhe bisedimet me Siri.

null
2x më shumë bas për tinguj më të fuqishëm
null
Tre mikrofona bashkohen si një, për të kapur zërin tuaj me qartësi

25%

më shumë vëllim se gjenerata e mëparshme
null
Kamerë FaceTime HD për thirrjet grupore dhe një-me-një

Materiali

Laptopi i parë
100% alumin i reciklueshëm.

Futet në skenë materiali: aliazh alumini i krijuar nga Apple që jep të njëjtën forcë, qëndrueshmëri dhe lëmim të përsosur — pa nxjerrur ndonjë alumin të ri nga toka. Është planifikuar ashtu që të përpunohet nga briket e aluminit të rikuperuar, të cilat janë ri-inxhinieruar deri në nivelin atomik. Rezultati është; një produkt jashtëzakonisht i bukur dhe i fortë, Mac-u më i gjelbërt ndonjëherë i krijuar.

47%

më të ulëta emisione të karbonit në krahasim me gjeneratën e mëparshme
null
Seria 6000 e aluminit për qëndrueshmëri dhe forcë

Thunderbolt 3

Një për të gjithë, të gjitha në një.

Thunderbolt 3 kombinon bandwidth ultra të lartë me ultra-shkathësi të standardeve të industrisë USB-C për të krijuar një port universal të fuqishëm — dhe MacBook Air ka dy prej tyre. Thunderbolt 3 integron transferimin e të dhënave, ngarkimin dhe daljen e videos në një lidhje të vetme, duke ofruar deri në 40Gb/s xhiro për dyfishin e Bandwidthit të Thunderbolt 2. Pajisjet ekzistuese janë të lidhura lehtësisht me një kabllo ose përshtatës. Dhe Thunderbolt 3 është i kthyeshëm, prandaj pa marrë parasysh se si e futni atë, është gjithnjë funksionale.

null
Thunderbolt 3 (USB-C)
null
Mbushje
null
Ekrane
null
Hardisqe
null
Pajisjet

macOS

Thjeshtë e fuqishme.

macOS është sistemi operativ që fuqizon gjithçka që bëni në një Mac. Kjo ju lejon të bëni gjëra që thjeshtë nuk mund të bëni me kompjuterë të tjerë. Kjo për shkak se është projektuar posaçërisht për harduerin në të cilin funksionon – dhe anasjelltas. Dhe macOS Mojave sjell karakteristika të reja të frymëzuara nga përdoruesit e tij më të fuqishëm, por të dizajnuara për të gjithë.

Zgjidhni për veten tuaj Macbook Air-in e ri

13-inch Macbook Air

1.1GHz Dual-Core Core i3 256GB Storage Touch ID

Retina display with True Tone
1.1GHz dual-core 10th-generation Intel Core i3 processor
Turbo Boost up to 3.2GHz
8GB 3733MHz LPDDR4X memory
Intel Iris Plus Graphics
256GB SSD storage

1099€

1.1GHz Quad-Core Core i5  512GB Storage Touch ID

Retina display with True Tone
1.1GHz dual-core 10th-generation Intel Core i5 processor
Turbo Boost up to 3.2GHz
8GB 3733MHz LPDDR4X memory
Intel Iris Plus Graphics
512GB SSD storage

1499€

Eksploro aksesorët për Macbook Air.

Blej Tani